Як дбати про волосся взимку, щоб уникнути сезонного випадіння?
Зміст
Причини сезонного випадіння волосся
Захист волосся від зовнішніх факторів
Як мінімізувати вплив теплових приладів?
Збалансоване харчування та вітаміни
Сезонне випадіння волосся - явище, з яким стикається абсолютна більшість людей, особливо в осінньо-зимовий період. Воно пов'язане із змінами, що відбуваються в системах організму, а також із впливом факторів довкілля. В принципі, це природний і цілком нормальний фізіологічний процес. Але іноді він перетворюється на справжній волосопад. Спробуємо розібратися з тим, якими є основні причини випадання волосся взимку, і знайти прості та доступні рішення для мінімізації цього негативного явища.
Причини сезонного випадіння волосся
Отже, до основних причин сезонного волосопаду відноситься зменшення кількості сонячних днів в осінньо-зимовий період. Нестача природного ультрафіолету призводить до зниження вироблення вітаміну D, який необхідний для нормального здоров'я волосся. Вітамін D впливає на процеси його росту та підтримує здоров'я фолікулів, а його дефіцит може призвести до ослаблення волосся та прискорення його випадіння.
Ще одна причина такого явища, як сезонне випадіння волосся взимку, - різкі перепади температури. В умовах холоду на вулиці і теплого сухого повітря в приміщеннях волосся піддається сильним температурним коливанням, в результаті чого стає більш ламким, сухим, втрачає еластичність і вологу.
Крім іншого, з настанням холодів також уповільнюється кровообіг у шкірі голови. В холодну пору року наш організм активно перерозподіляє кровотік, щоб зберегти тепло в більш вразливих частинах тіла, таких як внутрішні органи. Це означає, що шкіра голови та волосся, які не такі важливі для організму в умовах холоду, можуть отримувати менше кисню та поживних речовин, що у свою чергу призводить до зниження активності волосяних фолікулів. В результаті ріст волосся сповільнюється, а випадіння прискорюється. Також, коли кров не циркулює у шкірі голови належним чином, фолікули слабшають і пасма втрачають свою міцність.
Ще одна причина сезонного випадіння волосся - стреси. Як правило, в літню пору року більше можливостей для відпочинку, подорожей, прогулянок. Погодьтеся, що далеко не всі готові щодня довго гуляти в холод, дощ, сніг, мороз, а отже активність знижується. Організм швидше втомлюється, нервова система зазнає перевантажень, які накопичуються і виливаються у стрес. А стреси впливають на загальний стан здоров'я, послаблюючи імунну систему, обмежуючи здатність організму до відновлення та порушуючи обмін речовин. Це може зробити волосся слабшим і посилити його випадіння.
Правила зимового догляду
Як доглядати волосся взимку, щоб зменшити волососпад у міжсезоння? Крім правильно підібраної косметики потрібно заздалегідь включити в раціон продукти, багаті на вітамін D, а в разі необхідності - використовувати готову добавку.
Важливо також звести ризик температурних перепадів до мінімуму, а саме: не виходити на вулицю відразу після сушіння волосся феном, не нехтувати головними уборами, зволожувати повітря у квартирі (оптимальні умови вологості для людини - 60-70%).
Використовуйте зволожувальні шампуні, кондиціонери та маски для волосся, щоб запобігти сухості та ламкості. Доповніть регулярний зимовий догляд за волоссям сироватками та спреями, які допомагають підтримувати високий рівень вологості протягом дня.
Щоб підтримувати нормальний кровообіг у шкірному покриві голови, можна робити стимулюючий масаж. Ефективним методом є і регулярне використання засобів для активації росту волосся и проти випадіння, серед яких шампуні або сироватки зі спеціальними компонентами, що покращують кровопостачання. Масаж голови можна робити щодня, приділяючи увагу тим ділянкам, де випадіння волосся особливо помітне. Це допоможе не лише покращити кровообіг, а й зміцнити фолікули.
Поради щодо догляду за волоссям взимку включають і зниження рівня стресу. Фахівці рекомендують приділяти більше уваги психоемоційному стану та регулярному відновленню. Є цілий спектр рішень: заняття йогою, медитації, візуальна активність, прогулянки на свіжому повітрі (як альтернатива - регулярні відвідування спортзалу) або навіть просто хобі, отримання задоволення та розслаблення, повноцінний відпочинок, який може знизити рівень стресу.
Захист волосся від зовнішніх факторів
Як згадувалось вище, перепади температури грають вагому роль ослабленні волосся. Щоб мінімізувати пошкодження, у зимовий час важливо носити теплі головні убори, а в спеку - використовувати капелюхи чи кепки.
Правильно підібрана захисна косметика для волосся - ще один варіант того, як можна мінімізувати та навіть нейтралізувати негативний вплив факторів зовнішнього середовища. Так, наприклад, регулярне зволоження волосся взимку за допомогою спеціальних масок та кондиціонерів допомагає відновити баланс вологи та захищає від пересихання. Спреї проти посічення кінчиків запобігають їх подальшому розшаровуванню.
Не варто забувати і про пошкодження, які ми отримуємо, коли робимо укладку. Застосування термоприладів (фен, прасочка, плойка) може послабити волосся і зіпсувати його структуру. Для захисту від теплової дії важливо використовувати засоби з термозахистом після кожного миття голови, і тоді навіть догляд за сухим волоссям взимку стане набагато ефективнішим.
Ще один момент - правильний вибір постільної білизни. Це особливо актуально для власниць довгого волосся. Великий відсоток синтетики у складі тканини викликає ефект електризації та сплутування, і вранці при розчісуванні можна побачити, що волосся на гребінці залишається дедалі більше.
Як мінімізувати вплив теплових приладів?
- Низькі температурні режими. Сучасні фени та прасочки мають опцію регулювання температури, що дозволяє мінімізувати пошкодження. Намагайтеся сушити і укладати волосся за низької або середньої температури, щоб уникнути перегрівання.
- Використання дифузора. При сушінні феном можна використовувати насадку-дифузор, яка рівномірно розподіляє повітря та знижує вплив тепла на волосся.
- Продувні щітки та брашинги. Спеціальні отвори на корпусі допомагають повітрю краще циркулювати та прискорюють процес сушіння.
- Захисні засоби. Не забувайте наносити термозахисну косметику, щоб уникнути ризику руйнування волосяної структури.
- Сушіння на відкритому повітрі. Так, це набагато довше і далеко не завжди зручно. Але при першій же нагоді дозвольте своєму волоссю розкіш висохнути на відкритому повітрі.
Збалансоване харчування та вітаміни
Здоров'я волосся напряму залежить від харчування. Щоб мінімізувати випадіння та стимулювати процеси росту, важливо вживати в їжу здорові продукти, дотримуватися оптимального балансу білків, жирів, мікроелементів. Але стежити за харчуванням мешканкам мегаполісів в умовах вічного поспіху досить складно. Тому не варто нехтувати готовими вітамінними комплексами (перед їх прийомом краще порадитись із лікарем). Які ж вітаміни та корисні добавки слід включити до раціону тим, для кого сезонне випадіння волосся є справжньою проблемою?
- Вітаміни групи В. Вони відіграють ключову роль у підтримці здоров'я волосся. Особливо важливі вітаміни B7 (біотин), B5 (пантотенова кислота) і B6, які допомагають зміцнити волосся, стимулюють його ріст та запобігають випадінню. Включіть у раціон такі продукти, як яйця, горіхи, риба, зелені овочі та цільнозернові каші.
- Вітамін D. Нещодавні дослідження показали, що дефіцит цього вітаміну чинить руйнівний вплив на весь організм, знижуючи імунітет. Тому вітамін D та кальцій - важливий тандем для підтримки здоров'я волосся, нігтів, зубів, шкіри. Отже, в раціоні має бути достатньо яєць, молочних продуктів, риби жирних сортів.
- Омега-3 жирні кислоти. Вони беруть участь у посиленні циркуляції крові в шкірі голови, що сприяє кращому живленню волосяних фолікулів та стимулює ріст волосся. Омега-3 також допомагає зберегти волосся зволоженим, покращують його текстуру і запобігають сухості. Джерела омега-3 - лосось та сардини, лляна олія, волоські горіхи та авокадо.
- Мінерали. Нестача таких мінералів, як цинк, залізо та магній, також може спричиняти волососпад. М'ясо, яловича печінка, морепродукти, шпинат, бобові, овочі - якщо у вашому меню всього цього немає або мало, необхідно приймати добавки.
Професійний догляд
Коли сезонне випадіння волосся стає дуже вираженим і не минає самостійно, важливо звернутися за професійною допомогою. Фахівці пропонують комплексний догляд, який допоможе відновити здоров'я та зменшити прояви волосопаду. Що ж пропонують у салонах?
- Мезотерапія - процедура, при якій під шкіру голови вводять коктейлі з вітамінів, мінералів та амінокислот. Цей метод активно використовується для лікування випадіння волосся, оскільки він стимулює процеси росту та ліквідує всілякі дефіцити.
- Кріотерапія - вплив на шкірний покрив голови рідким азотом. Діє як шокова терапія, оскільки відчуття холоду відразу змінюється теплом. Ефективно працює проти запалень, усуває омертвілий епітелій, стимулює клітинне оновлення у волосяних фолікулах, посилює кровотік.
- Відновлення за допомогою професійних масок та процедур зволожуючої дії. Допомагає повернути волоссю природний блиск та пружність. Такі процедури забезпечують відновлення структури, сприяють зміцненню, але не є панацеєю від активного випадіння.
- Професійний масаж голови. Стимулює кровообіг і покращує приплив крові до волосяних цибулин, пробуджуючи їх.
Але перш ніж активно займатися усуненням проблеми сезонного волосопаду, варто проконсультуватися з лікарем-трихологом. Він допоможе виявити саму причину проблеми та запропонує спеціальну програму. Лікування випадіння волосся в холодну пору року може включати корекцію харчування, розробку індивідуальної схеми догляду та призначення спеціалізованих препаратів з міноксидилом, якщо це потрібно.